Pomoc dla uchodźców z Ukrainy

Data: 26.04.2022 r., godz. 15.50    2990
Gmina Wyszków solidaryzuje się z naszymi wrogo zaatakowanymi sąsiadami. Wyszkowski samorząd organizuje pomoc dla obywateli Ukrainy.


Uruchamiamy zbiórkę rzeczową dla obywateli Ukrainy, którzy potrzebują wsparcia w związku z toczącą się wojną. Zbiórkę będzie prowadził Ośrodek Pomocy Społecznej w Wyszkowie, we współpracy z Wyszkowskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Rozpoczynamy w poniedziałek, 28 lutego. Rzeczy będzie można dostarczać codziennie między 8.00 a 20.00 do budynku WOSiR przy ul. Kościuszki (Centrum dla Rodziny).
Zbierać będziemy konkretne rzeczy, uzgodnione z samorządem miasta Ustrzyki Dolne, które jako samorząd przygraniczny koordynuje bezpośrednią pomoc dla uchodźców, organizuje punkty rejestracyjne, gdzie uchodźcy otrzymują pierwszą i niezbędną pomoc. Będziemy w tym zakresie współpracować z Urzędem Miejskim i Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Ustrzykach, tam też dostarczymy zebrane podczas zbiórki rzeczy, by trafiły do potrzebujących. 

Co zbieramy:
  • po pierwsze żywność - potrzebne są batony energetyczne, zapakowane pieczywo, konserwy, produkty, które można spożyć bez jakiejkolwiek konieczności przygotowywania, trwale zapakowane – uchodźcy po kilku lub kilkunastu godzinach spędzonych na granicy, zmęczeni i często w dalszej podróży potrzebują szybkiego wzmocnienia), bakalie, kawa, herbata, soki, woda, suche ciastka, krakersy, przekąski – które można zabrać w podróż;
  • po drugie: artykuły higieniczne, te podstawowe, ale także z myślą o dzieciach, również tych maleńkich (chusteczki nawilżane), także podpaski, szczoteczki do zębów, ręczniki papierowe, pampersy;
  • po trzecie: urządzenia typu latarki, termosy, kubki termiczne, także naczynia jednorazowe, powerbanki;
  • po czwarte: koce, śpiwory, płaszcze przeciwdeszczowe.

Samorządy razem dla Ukrainy
Gmina Wyszków otworzyła na portalu społecznościowym Facebook grupę „Samorządy razem dla Ukrainy”, w ramach której samorządy będą wymieniać się informacjami i doświadczeniami, organizować wspólne przedsięwzięcia jak choćby transport czy miejsca, które w kryzysie zapewnimy uchodźcom.
Niezwykle cenna jest dla nas informacja od wójtów, burmistrzów, prezydentów samorządów przygranicznych, chcemy pomagać sprawnie, by tam na miejscu nie generować dodatkowej pracy, choćby przy segregacji darów. Chcielibyśmy też naszym mieszkańcom przekazywać konkretne wskazówki, co jest potrzebne, w czym mogą pomóc, a czego w tej chwili robić nie należy. Nasza życzliwość i chęć wsparcia jest przeogromna i trzeba robić wszystko, aby najefektywniej ją spożytkować.