Powrót do szkoły

Data: 27.08.2020 r., godz. 12.23    976
Wyszkowskie szkoły gminne od 1 września wracają do pracy w pełnym trybie stacjonarnym. Póki co sytuacja epidemiczna w naszym powiecie jest stabilna i pozwala na to, aczkolwiek w każdej chwili placówki są przygotowane do przejścia w mieszany lub zdalny system nauki. Wszystko będzie zależeć od tego, jak będzie rozwijać się sytuacja epidemiczna.
Szkoła stacjonarnie, ale ze zdalną alternatywą

Nowy rok szkolny tradycyjnie rozpoczyna się 1 września, choć organizacja uroczystości inauguracji nowego roku w szkołach jest ograniczona wytycznymi sanitarnymi. Dyrektorzy tak zorganizowali te spotkania, by były jak najbezpieczniejsze dla uczniów (harmonogram uroczystości 1 września we wszystkich szkołach w załączniku). Podobnie będzie z zajęciami w szkołach od 2 września – będą się odbywać w formie tradycyjnej, choć z przestrzeganiem wszystkich wytycznych sanitarnych MEN i GIS. Szkoły przygotowały odpowiednie procedury, regulaminy, wyposażone są w środki higieny i dezynfekcji, bezpośrednio współpracują z Sanepidem. Gdyby sytuacja epidemiczna w naszym powiecie zmieniała się i zagrożenie wzrastało, dyrektorzy szkół w uzgodnieniu z wyszkowskim Sanepidem i organem prowadzącym będą podejmować decyzje co do ewentualnych zmian systemu nauczania.

Mając nadzieję na to, że nauka w szkołach będzie przebiegać normalnie i w systemie tradycyjnym, gmina i szkoły przygotowują się także na inne scenariusze. Nawiązana została współpraca z ORKE, celem wdrożenia w szkołach podstawowych programu wspomagającego zdalne nauczanie – Office 365 Teams. Samorząd podejmuje działania w kierunku doskonalenia zawodowego nauczycieli i podnoszenia kompetencji cyfrowych szkół.

Ponad 220 tysięcy złotych kosztował sprzęt komputerowy zakupiony przez Gminę Wyszków w ramach wsparcia nauki zdalnej spowodowanej pandemią. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu i środkom gminnym zakupione zostały 94 sztuki laptopów. W okresie pracy zdalnej urządzenia służyły uczniom, którzy nie mając własnego sprzętu, korzystali z ich użyczenia. Na wakacje laptopy wróciły do szkół. Będą w dyspozycji, gdyby w związku z pandemią w szkołach zachodziła konieczność wprowadzenia nauczania zdalnego. Gmina Wyszków planuje także korzystać z kolejnych programów dofinansowania zakupu sprzętu komputerowego dla szkół.
Uczniowie oddziałów zerowych i szkół podstawowych objęci są obowiązkiem nauki, zatem nie ma już dowolności posłania dziecka do szkoły, jak to było w okresie przejściowym (maj, czerwiec), kiedy to rodzic decydował czy dziecko pójdzie do szkoły, czy nie. Zgodnie z przepisami do szkół i przedszkoli mają uczęszczać dzieci zdrowe, jeśli zatem rodzic ma wątpliwość co do stanu zdrowia dziecka, powinien skonsultować się z lekarzem i nie przyprowadzać dziecka do placówki. Bardziej rygorystycznie niż dotychczas szkoły i przedszkola będą egzekwować to, by nie pojawiały się tam dzieci z infekcjami. Nie ma natomiast obowiązku przedszkolnego dla dzieci poniżej zerówki, zatem tutaj decyzja o posłaniu dziecka do placówki będzie należeć do rodzica. Oczywiście do przedszkola przyjęte będzie tylko dziecko nie zdradzające objawów chorobowych.

Dyrektorzy szkół i przedszkoli na bieżąco będą informować rodziców o zmianach dotyczących organizacji pracy szkół i przedszkoli. W razie wątpliwości informacją służy także wydział edukacji i spraw społecznych urzędu miejskiego tel: (29) 743-77-32.



Dofinansowanie do podręczników dla uczniów niepełnosprawnych w roku szkolnym 2020/2021

Do 14 września 2020 r. można składać wnioski o dofinansowanie zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych w ramach Rządowego programu pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w latach 2020 – 2022.
W roku szkolnym 2020/2021 wsparciem objęci są uczniowie:
1) słabowidzący,
2) niesłyszący,
3) słabosłyszący,
4) z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim,
5) z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,
6) z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,
7) z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy są to niepełnosprawności spośród wymienionych w pkt 1–6,
8) z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym,
9) z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy są to niepełnosprawności spośród wymienionych w pkt 1–6 i 8
– posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Dofinansowanie obejmuje zakup:
1) podręczników i materiałów edukacyjnych do kształcenia ogólnego oraz materiałów ćwiczeniowych dla uczniów uczęszczających do:
  • branżowej szkoły I stopnia,
  • klasy I branżowej szkoły II stopnia,
  • klas I i II czteroletniego liceum ogólnokształcącego, 
  • klas II i III dotychczasowego trzyletniego liceum ogólnokształcącego prowadzonych w czteroletnim liceum ogólnokształcącym, 
  • klas I i II pięcioletniego technikum, 
  • klas II-IV dotychczasowego czteroletniego technikum prowadzonych w pięcioletnim technikum, 
  • szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy.
2) podręczników do kształcenia w zawodach dla uczniów uczęszczających do:
  • klasy III branżowej szkoły I stopnia,
  • klas III i IV dotychczasowego czteroletniego technikum prowadzonych w pięcioletnim technikum,
3) materiałów edukacyjnych do kształcenia zawodowego dla uczniów uczęszczających do:
  • klas I i II branżowej szkoły I stopnia,
  • klasy I branżowej szkoły II stopnia,
  • klas I i II pięcioletniego technikum, 
  • klasy II dotychczasowego czteroletniego technikum prowadzonej w pięcioletnim technikum.

Wnioski należy składać do dyrektora szkoły, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2020/2021. Do wniosku należy dołączyć kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.
Kwota wsparcia wynosi od 225 zł do 445 zł i zależy od rodzaju niepełnosprawności i typu szkoły, do której uczęszcza uczeń.

Więcej informacji można znaleźć w:
• Uchwałę Nr 89/2020 Rady Ministrów z dnia 26 czerwca 2020 r. w sprawie Rządowego programu pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w latach 2020-2022;
• Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 26 czerwca 2020 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w latach 2020-2022.