Wizyta młodzieży polonijnej z Grodna w Wyszkowie

Data: 22.06.2019 r., godz. 08.11    1108
Przez ostatnie 2 tygodnie na terenie powiatu wyszkowskiego gościła 45 osobowa grupa dzieci i młodzieży polonijnej z Białorusi. Pobyt grupy z Grodna zorganizowało Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, w kooperacji ze Starostwem Powiatowym w Wyszkowie oraz Urzędem Miejskim w Wyszkowie.
Przez ostatnie 2 tygodnie na terenie powiatu wyszkowskiego gościła 45 osobowa grupa dzieci i młodzieży polonijnej z Białorusi. Pobyt grupy z Grodna zorganizowało Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” (projekt zrealizowany ze środków finansowych Senatu RP), w kooperacji ze Starostwem Powiatowym w Wyszkowie oraz Urzędem Miejskim w Wyszkowie. Podczas pobytu w Polsce młodzież ze szkoły społecznej działającej przy Polskiej Macierzy Szkolnej na Białorusi miała okazję uczestniczyć w lekcji o historii Wyszkowa zorganizowanej przez wyszkowski Punkt Informacji Turystycznej. Grupa odwiedziła Kuźnię Kurpiowską w Pniewie, gdzie uczyła się rękodzieła ludowego, Muzeum Etnograficzno- Historyczne w Kamieńczyku i skansen park w Brańszczyku. Kolonia zwiedziła także Warszawę, m.in. Stare Miasto, Muzeum Powstania Warszawskiego i Centrum Nauki Kopernik. Ogromnym zainteresowaniem młodzieży cieszyło się zwiedzanie firmy Ardagh Glass S.A (huty szkła), podczas którego młodzież poznała proces i tajniki produkcji butelek, a także udział w treningu drużyny futbolu amerykańskiego Rhinos Wyszków. Ponadto uczestnicy kolonii wzięli udział w organizowanej w Pułtusku imprezie „Lato z Polską”. Na zakończenie swojego pobytu młodzież polonijna odwiedziła wyszkowski Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe. Starosta Powiatu Wyszkowskiego Jerzy Żukowski wraz z Zastępcą Burmistrza Wyszkowa Anetą Kowalewską przekazali naszym gościom drobne prezenty, które – jak mamy nadzieję - pozwolą jeszcze serdecznie wspominać młodzieży polonijnej pobyt w powiecie wyszkowskim i samym Wyszkowie. Podczas spotkania Starosta mówił o tym jak istotne jest poznanie swoich korzeni, pochodzenia, zrozumienie swojej tożsamości. Wspomniał także o misji, która ciąży na naszej Ojczyźnie i jej obywatelach – pomocy i swoistej opiece nad polonią, szczególnie tą żyjącą na wschodzie Europy. Zastępca Burmistrza mówiła natomiast o pięknie idei samorządności, jej sile i pożytkach z niej płynących. Wyjaśniała także meandry polskiego systemu politycznego, przede wszystkim samorządu terytorialnego. Burmistrz Wyszkowa i Starosta Powiatu Wyszkowskiego pragną wyrazić serdeczne podziękowania wszystkim osobom, organizacjom, firmom i instytucjom oraz parafiom, które zdecydowały się pomóc w organizacji kolonii.
17 lipca grupa z Grodna wyruszyła w drogę powrotną do domu, natomiast od 18 lipca do 27 lipca w Wyszkowie gości kolejna również 45 osobowa grupa dzieci i młodzieży z Wołkowyska. Akcja "Lato z Polską" organizowana jest przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" i współfinansowana w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą w 2019 roku.