Bezpieczeństwo mieszkańców Gminy Wyszków jest priorytetem dla Urzędu Miejskiego w Wyszkowie.
W ramach działań na rzecz zapewnienia stabilności i porządku publicznego, przygotowaliśmy niniejszy informator, który ma na celu ułatwienie mieszkańcom dostępu do informacji o procedurach bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w sytuacjach nadzwyczajnych. Wspólne działania, odpowiednia edukacja oraz gotowość do reagowania w sytuacjach kryzysowych są kluczowe dla minimalizacji zagrożeń.
Zgodnie z Art. 19 ust. 1 Ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym organem właściwym
w sprawach zarządzania kryzysowego na terenie Gminy Wyszków jest Burmistrz.
Zarządzanie kryzysowe w Gminie Wyszków odbywa się zgodnie z procedurami określonymi w dokumentach prawnych oraz regulacjach krajowych. Gmina posiada opracowane szereg dokumentów planistycznych związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem. Najistotniejsze z nich to regularnie aktualizowany Plan Zarządzania Kryzysowego (ostatnia aktualizacja - 2024 r.) oraz Plan Operacyjny funkcjonowania w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny.
Gmina Wyszków posiada opracowaną procedurę uruchomienia całodobowego dyżuru, na wypadek pojawienia się znacznego zagrożenia, w celu zapewnienia przepływu informacji. Osoby przeszkolone oraz przygotowane do pełnienia całodobowego dyżuru zapewniają:
- zbieranie informacji o zdarzeniach na terenie Gminy,
- informowanie Burmistrza o wystąpieniu zagrożeń,
- przekazywanie decyzji Burmistrza oraz osób kierujących akcją ratowniczą do zainteresowanych organów, instytucji oraz mieszkańcom,
- opracowywanie informacji i meldunków o przebiegu akcji ratunkowej.
Organem pomocniczym Burmistrza w zapewnieniu wykonywania zadań zarządzania kryzysowego jest Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego (GZZK) powoływany przez Burmistrza, który określa jego skład, organizację, siedzibę oraz tryb pracy. W skład GZZK wchodzą osoby powołane spośród osób zatrudnionych w Urzędzie Miejskim i gminnych jednostkach organizacyjnych oraz pracowników zespolonych służb, inspekcji i straży, skierowanych przez przełożonych do wykonywania zadań w tym zespole na wniosek Burmistrza.
W sytuacjach kryzysowych, gdzie ewakuacja mieszkańców jest konieczna, Urząd Miejski w Wyszkowie wskazuje wyznaczone punkty zbiorcze oraz schronienia.
Sprawną realizację zarządzania kryzysowego w Gminie Wyszków warunkują środki finansowe zabezpieczone w budżecie Gminy (gminna rezerwa finansowa na usuwanie skutków sytuacji kryzysowej)
W każdej sytuacji kryzysowej, niezależnie od charakteru zagrożenia, kluczowe jest szybkie uzyskanie pomocy. Poniżej znajdują się numery alarmowe, które należy znać i używać w razie potrzeby:
Numer alarmowy: 112
Pogotowie Ratunkowe: 999
Straż Pożarna: 998
Policja: 997
Do uniwersalnych zasad zachowania obywateli w sytuacjach zagrożeń, ułatwiających adaptację do trudnych warunków należą:
- szybkie działanie, ale bez paniki;
- ciągłe słuchanie komunikatów radiowych;
- zachowanie spokoju i prowadzenie możliwie normalnego życia;
- udzielanie pomocy ludziom potrzebującym;
- rozsądne korzystanie z zapasów;
- słuchanie rad i poleceń osób uprawnionych do kierowania w sytuacjach zagrożeń (straż pożarna, policja, specjalistyczne grupy ratunkowe);
- w razie konieczności bezdyskusyjne opuszczenie miejsca zamieszkania;
- wyłączenie źródeł prądu i gazu, oraz zabezpieczenie mienia.
Bezpieczeństwo jest wspólną odpowiedzialnością.
Dzięki edukacji, współpracy i gotowości na wypadek kryzysu, Gmina Wyszków jest lepiej przygotowana do radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w działaniach na rzecz bezpieczeństwa i reagowania w sytuacjach kryzysowych.