Wyszków oddycha czystym powietrzem - konferencja

Data: 12.11.2019 r., godz. 08.30    1627
Podsumowanie kampanii "Wyszków oddycha czystym powietrzem"
W piątek, 8.10.2019 odbyło się podsumowanie projektu pn. „Wyszków oddycha czystym powietrzem” – kampanii edukacyjno-informacyjnej dla naszych mieszkańców.
W ramach projektu m.in.: sami opracowaliśmy i zaprojektowaliśmy ekologiczną planszową grę edukacyjną, przeprowadziliśmy szereg konkursów ekologicznych, wydaliśmy ulotkę informacyjną, wyprodukowaliśmy film edukacyjny, który za chwilę również opublikujemy – wszystkie działania mają na celu zwiększenie świadomości naszych mieszkańców na temat niskiej emisji i smogu oraz sposobów zapobiegania tym zjawiskom.
Podczas konferencji podsumowującej projekt niezwykle ciekawą prelekcję nt. „Powietrze w miastach – historia prawdziwa” wygłosił pochodzący z naszego miasta dr hab. Arkadiusz Przybysz z Katedry Ochrony Rośli Wydziału Ogrodnictwa i Biotechnologii SGGW w Warszawie. Jak stwierdził – Wyszków jest w czołówce miast, które zajmują się problemem zanieczyszczeń powietrza. Niestety jakość powietrza w Wyszkowie i ogólnie w całej Polsce nie jest najlepsza. Polska jest w czołówce krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, co bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie. My jako samorząd chętnie będziemy z doktorem współpracować nadal, chociażby przy doborze roślinności w mieście.
Uczniowie klas VII i VIII wyszkowskich szkół wzięli udział w debacie oksfordzkiej, rozważając nad tym, czy Polacy dbają o czyste powietrze. Zdania były podzielone, ale bardzo pocieszający jest fakt, jak dużą wiedzę na ten temat posiada nasza młodzież. Rośnie nam proekologiczne pokolenie, które swoimi codziennymi wyborami może wiele zmienić.
Na scenie rozstrzygnęliśmy także konkursy ekologiczne oraz premierowo pokazaliśmy nasz film edukacyjny – Stop Smog!
Konkurs pt. „Co to jest smog?” dla przedszkoli (przedszkola miały za zadanie wymyślić, opracować i przeprowadzić autorską akcję edukacyjną pn.: „Co to jest smog?”. Podsumowaniem akcji miało być wykonanie kroniki, którą należało złożyć w konkursie). Nagrodami są zestawy tablic dydaktycznych oraz chust animacyjnych: 1. miejsce - Przedszkole nr 9 „Bajka” w Wyszkowie, 2 wyróżnienia dla przedszkoli nr 7 „Promyk” w Wyszkowie oraz nr 2 w Wyszkowie.
Konkurs plastyczny pt. „Co to jest smog?” dla uczniów klas I – III szkół podstawowych: 1. miejsce i hulajnogę zdobył Tymon Kołakowski ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Lucynowie, 2. miejsce i kamerę wodoodporną wygrał Filip Czerwiński z SP nr 4 im. Obrońców Westerplatte w Wyszkowie, 3. miejsce i słuchawki bezprzewodowe powędrowały do Filipa Aksamitowskiego ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Leszczydole-Nowinach. Wyróżnienie za hasło: „NIE PAL W PIECU BYLE CZEGO, ZRÓB DLA WYSZKOWA COŚ DOBREGO!”– aparat natychmiastowy otrzymał Gabriel Borek uczeń SP nr 4 im. Obrońców Westerplatte w Wyszkowie. Nagrody otrzymały również szkoły, z których nadesłano najwięcej prac plastycznych: SP nr 4 w Wyszkowie – oczyszczacz powietrza, zestaw tablic dydaktycznych, chustę animacyjną oraz SP nr 5 w Wyszkowie - zestaw tablic dydaktycznych, chustę animacyjną.
Konkurs filmowy pt. „Co to jest smog?” dla uczniów klas IV – VIII szkół podstawowych - uczniowie mieli za zadanie nagrać krótki film pt. „Co to jest smog?”: 1. miejsce (hulajnogi): Jakub Kalinowski, Aleksander Gołębiewski oraz Paweł Skrzypek ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Wyszkowie, 2. miejsce (kamery wodoodporne): Anna Zaleska, Weronika Zaleska i Karolina Zyśk ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Wyszkowie, 3. miejsce (słuchawki): Katarzyna Sudoł, Alicja Kukwa, Gabriela Niegowska ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Lucynowie.
Ostatni konkurs skierowany był do wszystkich mieszkańców Gminy Wyszków. W ramach konkursu należało przygotować plakat, który również po zakończeniu kampanii będzie uświadamiał mieszkańców z jakimi zagrożeniami mamy do czynienia i co możemy robić, by im przeciwdziałać. W konkursie do wygrania był rower, a otrzymał go Dawid Turek.
Gratulujemy wszystkim laureatom, a nauczycielom, wychowawcom dziękujemy za przygotowanie młodzieży i edukację proekologiczną w gminnych szkołach i przedszkolach! Uczestnicy debaty, laureaci konkursów, a także publiczność i prelegent otrzymali ekologiczną grę planszową „Wyszków oddycha czystym powietrzem”.
Zadanie pn.: „Wyszków oddycha czystym powietrzem” Kampania informacyjno – edukacyjna dla mieszkańców Gminy Wyszków” zrealizowano przy pomocy środków z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza MAZOWSZE 2019”.