Wyszków miasto z klimatem

Data: 18.05.2022 r., godz. 13.39    702
Wyszków znalazł się wśród 5 miast, które w 2. edycji programu „Miasto z Klimatem” otrzymało ten prestiżowy tytuł!

W ramach projektu w 2021 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska przeprowadziło analizę działań podejmowanych przez miasta, której celem było zmierzenie efektów wdrażania polityki klimatyczno-środowiskowej.


Analiza została przeprowadzona w pięciu kategoriach: jakość powietrza, zieleń miejska, transport zeroemisyjny, transformacja energetyczna oraz retencja miejska. Polegała na zebraniu i porównaniu danych z Głównego Urzędu Statystycznego, Inspekcji Ochrony Środowiska i Urzędu Nadzoru Technicznego, a także danych pozyskanych bezpośrednio od miast biorących udział w inicjatywie.


Po weryfikacji przesłanych przez miasta formularzy oraz analizie postępów i potencjału miast w kontekście transformacji klimatyczno-środowiskowej, wybrano 5 miast i nadano im tytuł Miasta z Klimatem. Ponadto 15 miastom przyznano wyróżnienia (po 3 z każdej kategorii).


Projekt Miasto z Klimatem zainicjowany został w marcu 2020 roku z przeświadczeniem, że jego realizacja przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców oraz że miasta otrzymają wsparcie w pro-klimatycznej transformacji.


Na podstawie porozumienia podpisanego na początku br. Wyszków przystąpił do współpracy z renomowanymi instytucjami, takimi jak Instytut Ochrony Środowiska, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, Instytut Badawczy Leśnictwa i Narodowe Centrum Badań Jądrowych. W ten sposób Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspiera proces planowania i wdrażania polityki klimatyczno-środowiskowej na poziomie lokalnym. Wynikiem współpracy miast z ekspertami będą mapy drogowe transformacji klimatycznej wraz z określeniem ambitnych celów w tym procesie. 


Doradztwo strategiczne polega na dokonaniu wspólnie z miastami przeglądu wybranych dokumentów strategicznych i planistycznych oraz wypracowaniu rekomendacji co do modyfikacji, albo określenia nowych, ambitnych celów transformacji klimatyczno-środowiskowej, w tym określenia listy projektów indykatywnych. Celem wsparcia jest także zbudowanie zdolności administracyjnej miasta i jego przygotowanie do finansowania kluczowych inwestycji w ramach nowej perspektywy finansowej UE, środków z Krajowego Planu Odbudowy oraz z programów priorytetowych NFOŚiGW. 


Do końca tygodnia realizowane są na terenie naszego miasta pierwsze prace prowadzone przez przedstawicieli Instytutu Badawczego Leśnictwa, którzy dokonują pomiarów zieleni na terenie Wyszkowa oraz wykonują jej zdjęcia za pomocą drona. Zebrane dane wykorzystane zostaną do przygotowania opracowań  dotyczących: 


1) Określenia zasobów ilościowych zieleni w mieście; 
2) Opracowania dotyczącego jakości zasobów zieleni; 
3) Analizy zmian zieleni miejskiej w ujęciu czasowym i przestrzennym.


Udział Wyszkowa w projekcie Miasto z Klimatem to ogromna szansa pozyskania specjalistycznych dokumentów w zakresie zieleni miejskiej, błękitnej infrastruktury i jakości powietrza, bez których nie będzie możliwe właściwe przygotowanie się do pozyskania zewnętrznych środków finansowych na ten cel.