Uroczysta inauguracja projektu ekologicznego

Data: 01.04.2022 r., godz. 15.00    1061
Gmina Wyszków zainaugurowała projekt pn. „Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków w Wyszkowie”. Projekt zakłada m.in. modernizację oświetlenia ulicznego w mieście, utworzenie nowych terenów zielonych, zagospodarowanie wody opadowej, uzupełnienie infrastruktury rowerowej i działania edukacyjne.
Gmina Wyszków zainaugurowała projekt pn. „Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków w Wyszkowie”. Uroczysta inauguracja odbyła się 31 marca 2022 roku w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”. Projekt zakłada m.in. modernizację oświetlenia ulicznego w mieście, utworzenie nowych terenów zielonych, zagospodarowanie wody opadowej, uzupełnienie infrastruktury rowerowej i działania edukacyjne. 

Projekt korzysta z dofinansowania o wartości 5 mln zł, otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Celem przedsięwzięcia jest zwiększona zdolność lokalnych społeczności do ograniczania emisji i adaptacja do zmian klimatu. Wyszkowski samorząd zaprosił do współpracy ekspertów, naukowców ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz z Norweskiego Instytutu Badań Biogospodarczych, którzy są partnerami projektu.
„Jest mi niezmiernie miło, iż Wyszków dokłada kolejną cegiełkę do tego by świat, w którym żyjemy był nadal dla nas przyjazny. Pomimo tego, iż Gmina Wyszków od wielu lat, podejmuje szereg działań, związanych poprawą jakości powietrza, takich jak: nowe nasadzenia, działania termomodernizacyjne, inwestycje w infrastrukturę rowerową czy upłynniającą ruch pojazdów samochodowych oraz działania edukacyjne, to wciąż kropla w morzu potrzeb, dlatego nie ustajemy w poszukiwaniu nowych środków i możliwości. Postępujące zmiany klimatu, które obserwujemy, są w ogromnej mierze podyktowane działalnością człowieka i to właśnie człowiek – każdy z nas - musi zrozumieć, że nasze codzienne wybory mają znaczenie. I o tym właśnie chcemy rozmawiać w Wyszkowie. Musimy zrozumieć co dzieje się z naszym klimatem, jakie są tego przyczyny i jakie skutki, i najważniejsze – co możemy zrobić, żeby temu przeciwdziałać” – Grzegorz Nowosielski, Burmistrz Wyszkowa

Podczas konferencji zaprezentowane zostały działania, które podejmowane będą w każdym z czterech głównych obszarów projektu - zielonej, błękitnej i rowerowej infrastruktury, a także efektywności energetycznej. Jednym z głównych punktów wydarzenia była debata ekspercka, w której udział wzięli nauczyciele akademiccy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie: dr hab. Marzena Wińska -Krysiak (Dziekan Wydziału Ogrodniczego SGGW), dr hab. Ewa Zaraś-Januszkiewicz (Prodziekan Wydziału Ogrodniczego SGGW), dr hab. Mateusz Grygoruk (profesor SGGW), dr inż. Robert Popek i dr hab. Arkadiusz Przybysz (koordynator działań w ramach projektu ze strony SGGW), a także dr Arne Saebo (Kierownik Stacji Badawczej Norweskiego Instytutu Badań Biogospodarczych) oraz Rhys Evans i Johan Brandstad ze Szkoły Zielonego Rozwoju w Bryne w Norwegii. Na zakończeniem konferencji spektakl „Ja ziemia” zaprezentował Wyszkowski Teatr Tańca.