Gmina Wyszków w Samorządowym Komitecie na rzecz upamiętnienia Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Data: 21.07.2020 r., godz. 09.09    1588
Deklarację powołującą Samorządowy Komitet Bitwy Warszawskiej w imieniu Burmistrza Wyszkowa – Grzegorza Nowosielskiego podpisała Edyta Wittich – naczelnik wydziału promocji, kultury i sportu.
15 lipca, dokładnie miesiąc przed jubileuszowymi obchodami, w Senacie RP po spotkaniu przedstawicieli kilkunastu samorządów z marszałkiem Senatu prof. Tomaszem Grodzkim, oraz wicemarszałkami: Gabrielą Morawską-Stanecką, Michałem Kamińskim i Bogdanem Borusewiczem, Gmina Wyszków podpisała deklarację w sprawie powołania Samorządowego Komitetu na rzecz upamiętnienia Bitwy Warszawskiej 1920 roku. W ten sposób samorządy, które są położone na szlaku wydarzeń związanych z wygraną wojną z bolszewizmem oraz takie, których historia pokazuje, że czynnie wspierały tę batalię, zamierzają wspólnie i godnie uhonorować 100. rocznicę. 


Marszałkowie Senatu bardzo otwarcie i ciepło przyjęli samorządowców: - Czujcie się jak w domu. Senat to również Wasz dom – powitał zgormadzonych marszałek Tomasz Grodzki, który z radością przyjął inicjatywę o podpisaniu wspólnej deklaracji. Marszałek zauważył, że polską "specjalnością" stało się ratowanie Europy przed "zalewami obcych cywilizacji". "Tak było pod Grunwaldem, tak było pod Wiedniem i tak było pod Warszawą" - wyliczał. Jak dodał, naszym patriotycznym obowiązkiem jest godne uczczenie rocznicy Bitwy Warszawskiej i przekazanie światu, że Polska ma się czym chwalić. "Bitwa Warszawska jest jednym z przykładów chwały oręża polskiego, współdziałania całego narodu" - zaznaczył Marszałek Grodzki.


- Ten rok jest wyjątkowy dla samorządu nie tylko ze względu na 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Również w tym roku obchodzimy 30-lecie samorządności. To rok trudny, bo z powodu pandemii oraz problemów finansowych samorządy nie mogą obchodzić tych pięknych rocznic tak bogato i zacnie, jak planowały. W związku ze stuleciem Bitwy Warszawskiej, chcę Państwu powiedzieć, że w Wyszkowie znajduje się najsłynniejsza plebania w Polsce. To w niej 15 sierpnia 1920 roku zatrzymali się członkowie Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski, a kilka dni później generał Józef Haller wraz z korespondentami wojennymi, wśród których był Stefan Żeromski. Jego opowiadanie „Na probostwie w Wyszkowie” opisuje te wydarzenia. Nasze plany obchodów 100. rocznicy z powodu ograniczeń i rygorów sanitarnych bardzo się zmieniły, ale chcemy żeby w uroczystościach wzięli czynny udział nasi mieszkańcy. Planujemy zorganizować 15 sierpnia rajd rowerowy „Śladami Bitwy Warszawskiej”, otwarcie wystawy plenerowej w centrum miasta. Natomiast 16 sierpnia, dzięki inicjatywie Związku Piłsudczyków w Wyszkowie oraz zbiórce publicznej, która rozpoczęła się w zeszłym roku, odsłonimy popiersie Marszałka Józefa Piłsudskiego, które stanie przy tej słynnej zabytkowej plebanii. Wieczorem zorganizujemy również kino plenerowe „Cud nad Wisłą” – film niemy z muzyką na żywo. Pan Marszałek wspomniał również o kryptologach i muszę powiedzieć, że jeden z trójki wybitnych polskich kryptologów – Jerzy Różycki mieszkał i ukończył szkołę w Wyszkowie. Jego postać jest bliska naszym mieszkańcom, a pamięć o Nim uczciliśmy m.in. stawiając w parku ławeczkę, na której siedzi odlany z brązu – podczas swojego wystąpienia w Senacie RP powiedziała Edyta Wittich, naczelnik wydziału promocji wyszkowskiego urzędu. 


Wizyta w drugiej izbie parlamentu RP była również okazją do wręczenia marszałkom gadżetów promocyjnych Gminy Wyszków oraz książki autorstwa Elżbiety Szczuki „Pamiętamy. Zasłużeni dla ziemi wyszkowskiej”, wydanej z okazji 30-lecia samorządności.